Bolvadin'in Temel Taşları

İTHAF:

  Büyük ve daimi hürmetlerin küçük bir hediyesi olmak üzere, Çarşı’nın mihenk taşlarından olan, mümtaz, bilge insan; dedem Ekmekçi Şevki Ekici’nin ve babam Fotoğrafçı Tacettin’in aziz hatıralarına…


ÖNSÖZ

Milletler ve toplumlar, kendi alanında yetişmiş şahsiyetlerle yaşarlar ve anılırlar. Günümüz toplumunun genç ve dinamik nesillerine, örnek alınacak bu insan modellerini tanıtmamız gerekir. Bolvadin’de yetişmiş olup rahmet-i rahman’a kavuşmuş olan geçmişlerimizin sözlerini, özlerini, hayatlarını, yaşadıklarını, kahramanlılarını gereği kadar ve tanımıyor ve bilmiyoruz.

Geçmişe özlem duymak, vazgeçilmeyen insani duygulardır. Geçmiş unutulmamalı ve hep hatırlanmalı. Geçmişe saygı duyarak gelecek şekillenmeli. İnsanlar yaşlandıkça, hatıralarıyla yaşamaya başlarlar. Yokluk ve sıkıntılar içerisinde geçen çocukluk ve gençlik yıllarında kazanılan alışkanlılar ile öğretilerin değerini, günümüzdeki yaşanılan tüketim toplumunu gördükçe daha iyi anlıyorum.

Bolvadinli olarak zengin bir kültüre sahibiz. Bu kültürün zamanla unutulmaya başladığını görünce, belli yaşa gelmiş; güngörmüş, umur görmüş büyüklerimle röportajlar yaparak bunu “Bolvadin’in Asırlık Çınarları” başlığı altında “24 Eylül Gazetesi”nde yayımladım. Toplumun ilgisini çok çekince kitap haline getirdim. Bolvadin’de yaşayan her kişinin Bolvadinliye bir vefa borcu vardır. Toprağına bastığım, havasını soluduğum, suyunu içtiğim, güzel insanlarıyla muhabbet ettiğim, ilçemizde iz bırakıp fâni olan gönül insanlarının hayatlarını yazmaya karar verdim. Geçmişten kayda geçen her şey, selin önünden kütük kurtarmak gibidir.

Bu hayat hikayelerini yazmaya başlamadan önce tek şüphem ve korkum vardı: kul hakkına girmek… Ahirete göçmüş olan, kendilerini savunacak durumda olmayan kişiler hakkında yanlış yazarım korkusu… Değerli ağabeyim Ali İhsan Muratoğlu: “Sen bu konulara karşı titizsin dikkat edersin, araştır, kitap haline getir, bir sahip çıkan olur.” diyerek beni teşvik etti. Bu hayat hikayelerini araştırıp yazmama sebep olan etkenlerin başında; fâni olan insanlarımızın unutulmaması, geçmişte yaşanan yoklukların, sıkıntıların, cefaların, çekilen acıların, mutlulukların unutulmaması. Ayrıca, hiçbir şeyden haberi olmayan yeni neslin bunlardan bir ders çıkarması içindir.

Yaşlıları ayakta tutan hatıralarıdır. Her insan bir kitaptır okumasını bilene. Hayat hikayelerini araştırırken karşıma; millî tarihimiz, yaşanan ve yaşanmış kültürümüz, cemiyet hayatımız, acılar, sevinçler, mutluluklar çıktı. Araştırıp yazdıkça hevesim arttı. Geçmişte yaşanan olayları, gelecek nesillere taşıyor olmak bana hız verdi. Kişiler üzerinden; tarihimize, âdet, gelenek ve göreneklerimize yer vermeye çalıştım. Bolvadin ağzını bozmamak için bazı kelime ve deyimlerde yazım kurallarını dikkate almadım. Kitaba “Bolvadin’in Temel Taşları” adını vermeye karar verdim. Bu arada, gözden kaçırdığım veya yeterli bilgiye ulaşamadığım pek çok Bolvadinli oldu.

Bu kitap ve içerisinde geçen olaylar “mirî mal”ındır. Halkın malıdır. Bolvadin’de yaşayıp, ebediyete intikal etmiş geçmişlerimizin ve gelecek nesillerindir. Kitapta geçen kişilerin hayatlarını okurken hoşça vakit geçirecek, derin düşüncelere dalacak, bazen neşelenecek, bazen kahkahalarla gülecek, bazen hüzünlenecek, yeri geldiğinde gözyaşı dökecek, geçmişte yaşananlar bir film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçecektir.

Çalışmalarım sırasında manevi desteğini ve bilgilerini esirgemeyen değerli hocalarım Ali İhsan Muratoğlu’na, Osman Göker’e, Muharrem Bayar’a; ayrıca bu hayat hikayelerini tefrika halinde gazetelerinde yayımlayan “24 Eylül Gazetesi” sahipleri Sadık ve Selçuk Bosnalı’ya; kitabın basımını üstlenip halkla buluşmasını sağlayan …..teşekkür ederim. Çalışmalarım sırasında bana destek verip, bilgilerini paylaşan sevgili eşim Halime Hanım’a ve kızım Merve’ye teşekkür ve minnetim sonsuzdur.

 

Bu çalışma, sadece rıza-i lillah için yapılan bir çalışmadır. Ölüm kapımızı çaldığı zaman, bir sevgimiz olsun dünyada kalan. Burada okuyuculara düşen, Allah’ın limanına sığınanlara bir Fatiha hediye etmektir. Böyle bir eserin meydana gelmesine beni vesile kıldığı için Allah’a hamd ve şükürler ediyorum.

N. Sait EKİCİ
2019 Bolvadin